Na začátku června budeme spolu na startu

29.04.2020 11:22

Padesát. Tolik dnů už uplynulo od vyhlášení zákazu hromadných akcí, mezi něž patří také závody Českého atletického svazu, České triatlonové asociace a Brněnského běžeckého poháru. Byť celou dobu pilně individuálně trénujeme, doposud jsme nevěděli, kdy znovu obujeme boty s pocitem mírného adrenalinu ze závodu. Teď už však máme datum, na které se těšit.

Čeká nás ještě měsíc tréninků, než se prvního června postavíme start. Ale ne sami, nýbrž spolu. Český atletický svaz totiž chystá sérii šesti mikromítinků, z nichž první ponese heslo "Spolu na startu". Jakmile tedy rozkvetou všechny stromy a na kalendáři otočíme poslední máj, zahájíme sezonu. Společně s námi se na startovní čáry postaví atleti a atletky na více než stech atletických stadionech po celém Česku. Všechny závody ovšem budou dodržovat maximální počet padesáti lidí. "Atleti chtějí závodit co nejdříve a atletický svaz našel možnost, jak závody zajistit i s omezeným počtem padesáti osob. Svazových mikromítinků bude v červnu šest a na různých místech České republiky se jich zúčastní česká atletická špička,“ řekl předseda atletického svazu Libor Varhaník. Mezi největší tahouny patří Kladno, kde budou prvního června v přímém televizním přenosu soutěžit například Barbora Špotáková nebo Pavel Maslák. V Boskovicích budou hrát hlavní roli naše mladé naděje. „Účelem není zajistit „jen“ závody pro reprezentanty, ale nastartovat závodní proces i v jiných věkových kategoriích a povzbudit pořadatele napříč republikou, abychom se vrátili na stadiony v plné formě, i když s omezenými podmínkami,“ doplnil Varhaník. Ani my však nezůstaneme pozadu a jeden z mikromítinků sami uspořádáme. Datum zatím není jisté, plánujeme však závod na 60 metrů, závod na 600 metrů a skok do dálky. To vše pro přípravku.

Na jižní Moravě zatím přislíbilo účast devět klubů. Elite Sport Boskovice byl mezi prvními, kteří přijali nabídku a už nedočkavě vyhlíží začátek června. Mezi dalšími jsou pak kluby z Brna, Kuřimi, Břeclavi, Moravského Krumlova, Vyškova, Znojma a Hodonína. Jednotlivé závody se na začátku června propojí alespoň virtuálně pomocí sociálních sítí, videí či fotografií, a to nejen po jihomoravském kraji. Na některé stadiony se také chystají čeští reprezentanti, kteří podpoří mladé české atlety a atletky. Víc podrobností řekl Libor Varhaník ve videu pro Český atletický svaz.

Více než měsíc za námi a další měsíc před námi ovšem neznamenají, že nic neděláme. Každý se sám pilně připravuje, trenéři denně zadávají tréninky k plnění a děláme vše pro to, abychom na start nastoupili v ještě lepší formě, než v jaké jsme odešli. Ostatně, podívejte se sami.