Soutěž družstev aletické přípravky

28.05.2019 14:45

V neděli 19.5. proběhlo v Blansku první kolo nové soutěže – družstev atletických přípravek. V dřívějších letech soutěže družstev probíhaly pro kategorie od mladšího žactva po dospělé. Jelikož v našem oddíle je převaha atletek a atletů v přípravkovských kategoriích bylo na místě poskládat družstvo dívek i chlapců a porovnat se s ostatními oddíly Jihomoravského kraje. Cílem je jako družstvo nasbírat co nejvíce bodů. Do soutěže se postavilo celkem 6 kluků a 9 holek našeho oddílu a i když to pro některé byl první závod v životě, vedli si všichni moc dobře a jako družstvo naprosto skvěle.

Pojďme na to ale postupně, po disciplínách až k závěrečnému zhodnocení. V závodě na 60 metrů nejprve proběhly rozběhy, ze kterých následně postupovalo 6-7 nejlepších časů do finále A a 7-8 dalších do finále B. Mezi chlapci postoupili do finále A Dominik Dostál a Matěj Krenželok z prvního, respektive třetího místa a do finále B pak Michal Herčík a Šimon Řehák. Matěj ve finále A předvedl výkon 9,1 s a doběhl druhý, Dominik následoval na třetím místě s časem 9,4 s a první nášup bodů byl na světě. David Pavlů a Mirek Šustáček se sice do finálových běhů už nevešli, ale jejich výkony byly také kvalitní. David v rozběhu čas 10,2 s, který by ve finále stačil na nějaký ten bodík a Mirek 11,9 s. Ve finále B pak doběhl Michal s Šimonem na 5. a 6. místě, což byly první nebodované příčky. Na trati 300 metrů se kluci z Elite představili v 5 startujících. Tady už se neběžely rozběhy, ale rovnou finále. Všichni naši chlapci se na této trati dostali pod hranici 60 sekund, což je skvělý výkon. Nejrychleji trať zvládl Matěj Krenželok za 49,7 s a jako jediný se dostal dokonce pod 50 sekund. Na děleném druhém místě doběhl Dominik Dostál a přidali další body. Michal, David a Šimon na body sice nedosáhli, ale jejich výkony právě pod hranici 60 sekund jsou opravdu výborné. Matěj s Davidem a Michalem se předvedli ještě v dálkařském sektoru, kde David obsadil 13. místo výkonem 331 cm, Michal byl šestý za 361 cm a Matěj druhý výkonem 376 cm. Pak se ještě Dominik, Šimon a Mirek představili ve vrhačském sektoru, kde proběhl hod kriketovým míčkem. Mirek bral výkonem 17,36 m 21. místo, Šimon byl celkově pátý za 33,94 m a Dominik na děleném druhém místě za 41,27 m.

Dívky soutěžily ve stejných disciplínách jako kluci. Z rozběhů na 60m trati postoupily do finále A Nela Meluzínová a Valentina Petečelová, kde Nela obsadila 5. místo časem 9,9 s a Valentina místo 7. s časem 10,8 s. Finále B mělo Eliťácké zastoupení opravdu velké, probojovaly se do něj Barbora Krejčí, Anna Jurová, Hana Vávrů a Sofie Skořepová, kde na body dosáhly jen Barča a Anička. Ostatní atletky, které se do finále nevešly, ale podaly i tak výkony na hranici svých možností a za to i jim patří velká pochvala, byly to Simona Hegedüšová, Nela Vávrů a Marie Tesaříková. Na start 300m závodu se postavily všechny naše holky, které závodily už i na šedesátce. Nejlépe se vedlo Valentině, která obsadila 4. příčku s časem 52,4 sekund. Body družstvu ještě přinesly na 4. a 7. místě Hana Vávrů a Barbora Krejčí. Ve velké konkurenci na další body z této disciplíny dívky nedosáhly, ale opět jsme mohli sledovat skvělé výkony, kde se téměř všechny dostaly pod hranici 60 s a nebo jen těsně nad. V dálce se představilo 6 našich děvčat. Nejdále doletěla Barča, která obsadila 5. místo výkonem 349 cm. Na 9. příčku doskočila Nela Meluzínová svými 335 cm, 2 centimetry za ní na 10. pozici se umístila Hana, dělenou 25. pozici obsadily Nela Vávrů a Anna Jurová za 292 cm a Marie Tesaříková skočila 249 cm. Ve vrhačském sektoru se představila jen jediná odvážlivkyně Simona Hegedüšová a poprala se s tím skvěle, když ve třetím pokusu poslala kriketový míček na metu 23,43 m a brala dělené 4. místo.

Celou tuto akci zakončil závod na 4x60 metrů smíšených štafet. Podařilo se nám poskládat 2 opravdu silné štafety. Nejrychlejší ze všech štafet (čas 36,7 s) byla právě ta naše ve složení Dostál, Petečelová, Meluzínová a Krenželok. Naše štafeta „B“ ve složení Řehák, Krejčí, Hana Vávrů a Herčík předvedla také výborný výkon a časem 37,8 s obsadili 4. místo.

Závěrečný součet bodů (75) vynesl klukům 2. místo o pouhých 11 za družstvem AK Blansko Dvorská a dívky nasbíraly celkem 43 bodů, což stačilo na 4. pozici se ztrátou jen 10 bodů na vedoucí družstvo Dvorské.

Z ohlasů závodníků i jejich rodičů bylo znát, že se jim celá akce velmi líbila. Nám se také moc líbila a spokojenost našich závodníků je pro nás ta největší odměna. Potěšující je také fakt, že od několika závodníků jsem se dozvěděl, že nejlepší byl závod štafet, což vypovídá mimo jiné o výborné týmové soudružnosti a týmovém duchu. Všem závodníkům gratulujeme ke krásným výkonům a děkujeme za vzornou reprezentaci. Jen tak dále!

Další kolo bude ve čtvrtek 6.6. v Kuřimi a my tam nebudeme chybět. Najdou se i další atleti, co se k této super závoďácké partě přidají?