Tradiční Mikulášský běh na Okrouhlé

03.12.2017 13:11

Mikuláš přinesl nadílku o pár dnů dříve, a to v sobotu 2.12. na Okrouhlou u Boskovic. Hlavně pro mladé závodníky, kteří se hned po doběhu do cíle mohli těšit na sladkosti od Mikuláše. Tuto odměnu si také odneslo hned několik našich atletů a někteří k tomu ještě přidali něco navrch, když se umístili mezi nejlepšími třemi ve svých kategoriích. Tratě byly letos opravdu velmi náročné, přes noc se tající sníh na některých místech proměnil v led a mimo cesty byl sníh hluboký po kotníky, a tak bylo o náročnost závodu postaráno.

Jak je na Brněnském běžeckém poháru zvykem, první se na start postavili starší žákyně a mezi nimi také Adéla Kubinová, která navzdory pádu na zledovatělé trati obsadila hezké 7. místo. Ve starších žácích jsme zastoupení neměli a po jejich doběhu se na startu začaly řadit mladší žákyně. V této kategorii bojuje o pódiové umístění už od minulého závodu v Jehnicích Viktorka Křížová. Těsně však doběhla na 5. pozici a bude si tak na první medaili mezi mladšími žákyněmi na BBP ještě chvíli počkat. Po nich se na startu kategorie mladších žáků objevili rovnou dva naši atleti a jmenovci zároveň. Matyáš Charvát a Matyáš Koudelka. První jmenovaný doběhl v nabyté konkurenci celkově 6. a Matyáš Koudelka nakonec na 16. příčce. Po doběhu žákovských kategorií následovaly přípravky a opět od těch starších postupně až těm nejmladším. Kategorie přípravka starší dívky byl z pohledu Elite Sport Boskovice jeden z nejvíce obsazených. Hned čtyři naše nadějné atletky bojovaly o umístění mezi těmi nejlepšími. Favoritkou závodu byla Martina Šamšulová, která svou kvalitu také potvrdila a doběhla si po prvním místě z Jehnic tentokrát pro stříbrnou medaili. Další tři „Eliťačky“ se seřadily těsně za sebou na 11. až 13. místě postupně Anička Ryšavá, Barča Janovská a Lucka Koudelková. Ve stejné kategorii jen mezi hochy se na start svého prvního závodu vůbec postavil Leoš Stejskal, který doběhl 21. a jistě získal cenné zkušenosti do dalších závodů. Pak už se na startu připravovaly mladší přípravkové dívky a mezi nimi dokonce šest našich atletek. Nejlépe z našich si s nástrahami tratě a soupeřkami poradila Barča Krejčí, která doběhla jen 1 vteřinu za stupni vítězů a obsadila tak 4. příčku. Dalších pět našich atletek se seřadilo hned za ní. Pátá byla Anička Šperková, šestá Nela Meluzínová, osmá Sofie Skořepová, devátá Simča Hegedüšová a desítku uzavřela Verča Starová. O Sofince ještě napíši o pár řádků níže, protože si zaběhla tuto trať doplňkově se staršími dívkami, jelikož je o rok, respektive o dva ještě mladší než její soupeřky v tomto závodě. Mezi hochy startoval Verči Starové bratr a dvojče David Stara, který v závodě doběhl na 6. pozici. Po mladších přípravkách se na startu řadili ti nejmladší a tady to v sobotu pro nás podruhé „cinklo“, když již zmíněná Sofinka Skořepová doběhla celkově pro bronz v nejmladší kategorii. Závody těch nejmenších atletických nadějí uzavírali nejmladší přípravky hochů (ročník 2011 a mladší). I v této kategorii Elite Sport Boskovice reprezentoval svým úplně prvním běžeckým závodem Sam Ševčík a doběhl si pro hezké 8. místo. Po vyhlášení výsledků žáků a přípravek se na startu pohybovalo 141 závodníků připravujících se na 4,6 km dlouhou trať. Mezi nimi dorostenci, junioři, dorostenky, juniorky, ženy a veteránky. Z juniorek vybojovala Ráďa Centnerová 6. místo. Mezi nejzkušenějšími veteránkami zazářila Margita Jalová, která si vyběhla stříbro. Po doběhu juniorů a žen byl na programu poslední závod na hlavní trati o délce 8,6 km. Na domácí trati jsem si s nástrahami poradil dle mého pohledu obstojně, vystupňoval jsem svoje tempo a postupně se z 8. pozice po startu probojoval až na 4. místo, ale v závěrečných metrech jsem byl přespurtován a nakonec jsem obsadil 5. pozici v mužích. V kategorii mužů se také objevil Honza Žůrek, který se postupně účastní více okresních závodů a stále se zlepšuje. V nabyté konkurenci na Okrouhlé mu jeho výkon stačil na 47. pozici. Mezi nejmladšími veterány vybojovali Pepa Weis 11. a Tomáš Jančík 13. místo. A jelikož si Adriana Horňová popletla čas startu, nestihla start na kratší trať, ale nevzdala to a odvážně si střihla delší trať s námi chlapy. Nakonec doběhla ve středu startovního pole a já z pohledu trenéra oceňuji tuhle bojovnost.

Děkujeme všem našim atletům za vzornou reprezentaci klubu, gratulujeme jim k dosaženým výsledkům a doufáme, že náročné podmínky na Okrouhlé neodradí „prvoběžce“, ale spíše nejen je, ale i ostatní, posílí jak na těle, tak na duchu. Už za týden nás čeká další závod BBP a to ve Vranově u Brna, snad se nás tam sejde co nejvíce.

Autor článku: Vojta Grün